Skup mieszkań i domów – czy warto z niego korzystać?
Skup mieszkań i domów to coraz częstsza usługa. Wyjaśniamy, czy może się ona okazać pomocna w trudnej sytuacji właściciela nieruchomości.
Od pewnego czasu, można zauważyć wzrost popularności ofert związanych ze skupem nieruchomości. Trudno powiedzieć, czy zwiększona liczba takich propozycji faktycznie przekłada się na rosnącą popularność transakcji z firmami oferującymi skup mieszkań i domów. Faktem pozostaje natomiast to, że osoba wpisująca do wyszukiwarki Google na przykład frazę szybka sprzedaż mieszkania lub szybka sprzedaż domu, w wynikach wyszukiwania łatwo znajdzie linki do stron zachwalających skup mieszkań i domów. Klienci biura NieruchomosciSzybko.pl już wielokrotnie mieli do czynienia z propozycjami od firm prowadzących wspomniany skup. Większość ofert nie była jednak atrakcyjna ze względu na niską cenę. Tym niemniej, warto wyjaśnić, czym charakteryzują się oferty skupu nieruchomości.
Możliwość szybkiej sprzedaży pozostaje atutem skupów
Firmy prowadzące skup mieszkań i domów często kuszą możliwością sfinalizowania transakcji w ciągu 7 dni – 14 dni. Do tego pierwszego terminu trzeba odnosić się dość sceptycznie. Między innymi dlatego, że przedsiębiorca prowadzący skup musi dokładnie sprawdzić nieruchomość pod kątem ewentualnych obciążeń. Sprawę ułatwia możliwość bezpłatnego przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet w systemie EKW (przegladarka-ekw.ms.gov.pl). Przydatne bywają także informacje prezentowane przez ogólnopolski serwis Geoportal (mapy.geoportal.gov.pl).
Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja związana na przykład ze współwłasnością ułamkową lub spadkiem nieco komplikuje analizę prawną nieruchomości. Czasem trzeba sprawdzić zbiór dokumentów, który jest dostępny jedynie fizycznie w sądzie. Mowa o przypadku, w którym nieruchomość nie posiada księgi wieczystej. Niezależnie od sytuacji prawnej nieruchomości, potrzebny będzie pewien czas na wizytę przedsiębiorcy prowadzącego skup mieszkań i domów. Taki właściciel firmy na pewno będzie chciał dokładnie obejrzeć lokum i wykryć jego ewentualne wady fizyczne. Osoby prowadzące skup dobrze wiedzą, że „pułapki” mogą dotyczyć również działek.
Zadatek będzie wymagał zawarcia przedwstępnej umowy
Na czas sprzedaży nieruchomości w ramach skupu wpływają też obowiązki obecnego właściciela. Sprzedający nie uniknie konieczności zgromadzenia dokumentów potrzebnych do transakcji. Nie można też zapominać o czasie, jaki notariusz potrzebuje na przygotowanie umowy sprzedaży i ewentualne wprowadzenie poprawek oraz uzupełnień. Sytuację nieco upraszcza fakt, że firma prowadząca skup mieszkań i domów jest klientem „gotówkowym”. Oznacza to możliwość sfinansowania nieruchomości wyłącznie z wykorzystaniem własnych środków (bez kredytu bankowego). Dzięki posiadaniu dużej sumy własnego kapitału, firma prowadząca skup czasem proponuje przekazanie sporego zadatku. Wpłata takiej kwoty wymaga jednak sporządzenia umowy przedwstępnej (niekoniecznie notarialnej).
Na rynkową cenę w ramach skupu trudno będzie liczyć …
Właściciele nieruchomości powinni również pamiętać, że zapewnienia o rynkowej cenie oferowanej za skupowane domy, mieszkania i działki najczęściej mają charakter czysto marketingowy. Gdyby firma prowadząca skup mieszkań i domów faktycznie proponowała rynkowe stawki za te nieruchomości, to jej zysk byłby mocno ograniczony – nawet w czasie wzrostów cen metrażu. Właśnie dlatego oferty szybkiego zakupu mieszkań i domów trzeba traktować z rezerwą.
Osoba, która otrzymała propozycję szybkiego zakupu lokum może za niewielką kwotę uzyskać wycenę przeprowadzoną przez dobrego agenta nieruchomości. Taki ekspert oszacuje również spodziewany czas sprzedaży. Może on wynosić zaledwie 2 – 3 miesiące przy cenie znacząco wyższej niż ta oferowana przez skup.
Niektóre nieruchomości faktycznie trudno jest sprzedać
W świetle tego co napisałem, skup mieszkań i domów nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, że taka oferta czasem okazuje się przydatna. Chodzi między innymi o sytuację, w której właściciel nieruchomości faktycznie nie może poczekać np. 3 – 4 miesięcy na sfinalizowanie sprzedaży z agentem. Lepiej jednak nie dopuszczać do takich okoliczności związanych na przykład z dużym zadłużeniem i groźbą egzekucji komorniczej, gdyż wymuszają one później na właścicielu daleko idące kompromisy cenowe.
Skup mieszkań i domów może okazać się dobrym rozwiązaniem również w sytuacji, gdy właściciel chce szybko sprzedać mało atrakcyjną nieruchomość. Niekoniecznie chodzi tutaj o mieszkanie do remontu, gdyż taki lokal może szybko znaleźć „gotówkowego” nabywcę pod warunkiem dobrej lokalizacji. Bardziej problematyczne sprzedażowo mogą być chociażby małe udziały w nieruchomościach odziedziczonych po członkach rodziny. Inny przykład to chociażby stare domy znajdujące się w złym stanie i mocno oddalone od największych ośrodków miejskich. W przypadku takich ofert, nawet bardzo dobry agent nieruchomości może mieć problemy z szybkim sfinalizowaniem transakcji.